Bina otomasyon ve yönetim sistemleri insan gücünden bağımsızdır. Muhtemel arızaların ve tehlikelerin önceden tespit edilerek gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olur. Maksimum kontrol ve minimum maliyetle mükemmel işlevselliği sağlamak doğru ayrıntılarla mümkündür.

Otomasyon, bir işin insan ile makine arasında paylaşılmasıdır. Kullanıldıkları oranlara göre insan emeğinin daha fazla olduğu otomasyon sistemlerine yarı otomasyon olarak adlandırılırken bunun tam tersi olan durumlara ise tam otomasyon sistemi olarak tanımlanır.

Günümüzde çeşitli otomasyon sistemleri mevcuttur. Tüm bu sistemlere ait farklı donanımlar ve yazılımlar mevcuttur. Otomasyon sistemlerinde genellikle kullanılan ürünler; PLC, enerji ekipmanları dokunmatik ekranlar, çeşitli sensör ve algılayıcılar, motor hız kontrol sistemleri ve bunlara ait sürücü kartlar, doğru akım motorlar gibi ürünler.

İnternetin kullanımı arttıkça dünyadaki pazarlar birbirlerine çok yakın olmuş ve bu durumda da rekabetçi koşullarda üretimi; hızlı, standart, güvenli, nihai verimli kılmak, zorunluluk haline gelmiştir. Sanayi bu zorunluluğun karşılığını otomasyon sistemleri ile çözmeye çalışmaktadır.