Güvenlik, toplumu oluşturan bireylerin, toplum yaşamında düzenin aksatılmadan yürütülmesine, kişilerin korkusuzca yaşaması, hak ve hürriyetlerinin, kamusal ve kişisel mallarının her türlü tehlikeye karşı korunması anlamına gelir.

Çağlar boyunca insanların en temel gereksinimleri arasında yer alan korunma, güvenli bir hayat sürme için günümüzde güvenlik öncelikle kolluk kuvvetleri ile sağlanır. Ancak değişen ihtiyaçlar doğrultusunda güvenlik daha kişisel korunma haline gelmiştir.

CCTV Sistemleri, Genellikle güvenlik kamera sistemi olarak adlandırılır, teknik olarak Close Circuit TeleVision yani Kapalı Devre Görüntüleme adı ile tanımlanan bildiğimiz kamera sistemidir. İlk çıkış ve kullanım alanı çevre güvenlik ve suçla mücadele olmasına rağmen günümüz teknolojisinde kişisel korunma için oldukça önemlidir. Korunmak istenen yaşam alanlarında alarm sistemleri, olağan dışı bir durum tespit ettiğinde alarm senaryoları gereği öncelikle lokal olarak çevrenizi uyarmalı, arama yaparak Alarm Haber Merkezine bildirimde bulunmalı ve kullanıcılara mobil bildirim ya da sms yoluyla bilgilendirme yapmalıdır. Alarm sistemleri, Valilik ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen alarm izleme merkezlerine bağlanmalıdır. Bunun yanı sıra günümüz teknolojilerinde alarm sistemleri bulut ortamından izlenebilmeli ve yönetilebilmelidir.