Güvenlik ihlalini engellemek amacıyla kullanılan CCTV veya bilinen adıyla Güvenlik Kamera Sistemleri, her geçen gün hayatımızın bir parçası hâline gelmektedir. Doğru sistem; kamera, kayıt sistemi ve izleme sisteminin birbirine mükemmel entegresi ve doğru teknik detaylarıyla mümkündür. Böylece maksimum verim sağlanır.

CCTV Sistemleri, Genellikle güvenlik kamera sistemi olarak adlandırılır, teknik olarak Close Circuit TeleVision yani Kapalı Devre Görüntüleme adı ile tanımlanan bildiğimiz kamera sistemidir. İlk çıkış ve kullanım alanı çevre güvenlik ve suçla mücadele olmasına rağmen günümüz teknolojisinin ve yazılımlarının gelişmesi ile birlikte asıl amacının yanında farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Bunlar başlıca Plaka Tanıma Sistemi, Kişi algılama, Akıllı analiz yetenekleri ile bahçe sınır koruma, trafik koruma ve yönetme alanlarında da kullanılmaktadır.
 
Güvenlik kamera sistemlerinde, alt yapı olarak koaksiyel kablo kullanılıyor ise bir Analog Sisteme sahipsiniz demektir; öte yandan alt yapınız CAT6 kablolar üzerinden sağlanıyorsa ise bir IP sisteme sahipsiniz. Eğer her iki platformdan aynı anda hizmet alıyor iseniz Hybrid sistem ile çalışıyorsunuz demektir.
 
Bir CCTV sistemi, kayıt cihazı ( NVR – DVR ) , sabit disk ( HDD ) ve kameralardan meydana gelir. Kullanım alanlarına göre ek ekipmanlarda kullanılmaktadır. Bunların bazıları kamera ayağı, direk, güç kaynağı ( UPS ) ve diğer özel montaj ekipmanlarıdır