Bina otomasyon ve yönetim sistemleri insan gücünden bağımsızdır. Muhtemel arızaların ve tehlikelerin önceden tespit edilerek gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olur. Maksimum kontrol ve minimum maliyetle mükemmel işlevselliği sağlamak doğru ayrıntılarla mümkündür.

Herhangi bir işin yapılması esnasında yapılacak olan işin makineler ve insanlar arasında yapılmasına OTOMASYON denir. Kullanıldıkları oranlara göre insan emeğinin daha fazla olduğu otomasyon sistemlerine yarı otomasyon olarak adlandırılırken bunun tam tersi olan durumlara ise tam otomasyom sistemi olarak tanımlanır. İnternetin kullanımı arttıkça dünyadaki pazarlar bir birlerine çok yakın olmuş ve bu durumda da rekabetçi koşullarda üretimi; hızlı, standart, güvenli, nihayet verimli kılmak, zorunluluk haline gelmiştir. Sanayi bu zorunluluğun karşılığını otomasyon sistemleri ile çözmeye çalışmaktadır.
 
Çeşitli otomasyon sistemleri mevcuttur. Tüm bu sistemlere ait farklı donanımlar ve yazılımlar mevcuttur. Otomasyon sistemlerinde genellikle kullanılan ürünler; PLC, dokunmatik ekranlar, çeşitli sensör ve algılıyıcılar, enerji ekipmanları, Servo motor hız kontrol sistemleri ve bunlara ait sürücü kartlar, doğru akım motorlar, SCADA gibi ürünlerdir.