Güvenlik panelleri telefon hatları yardımı ile elektronik ortamda, uzaktan 7/24 izlenmesi temeline göre çalışır. T.C. İçişleri Bakanlığının 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 5 ‘inci maddesi uyarınca yapılanmasını tamamlamış sistemlerdir.

Hırsız alarm sistemleri, yaşam alanlarınızı kötü niyetli kişilere ve diğer davetsiz misafirlere karşı güvenliğinizi korumak amacıyla tasarlanmış elektronik sistemlerdir. Alarm sistemleri olağan dışı bir durum tespit ettiği anda alarm durumuna geçer ve ilgili senaryoları uygulamaya başlar; yaşam alanlarınızın güvenliğini sağlamış olur. Alarm Sistemleri günümüzde kablolu ve kablosuz alt yapılara sahip olmak üzere iki çeşittir. Günümüzde genellikle kablosuz olan modeller daha çok bulut tabanlı çözümler sunarken diğer yandan kablolu sistemler ise geleneksel iletişim teknolojilerini kullanmaktadırlar.
 
Korunmak istenen yaşam alanlarında alarm sistemleri, olağan dışı bir durum tespit ettiğinde alarm senaryoları gereği öncelikle lokal olarak çevrenizi uyarmalı, arama yaparak Alarm Haber Merkezine bildirimde bulunmalı ve size mobil bildirim yada sms yoluyla bilgilendirme yapmalıdır. Alarm sistemleri, Valilik ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen alarm izleme merkezlerine bağlanmalıdır. Bunun yanı sıra günümüz teknolojilerinde alarm sistemleri bulut ortamından izlenebilmeli ve yönetilebilmelidir.